Oktober 2014

Arrangementets navn Tid Kategori
DJØF MED LØG(N)

DJØF MED LØG(N)

Lille Sal

1. Okt ‘14

Onsdag, 19:30

Standup/Comedy

Standup/Comedy

Professor Hye-Won Jo, klaver (KOR)

Professor Hye-Won Jo, klaver (KOR)

Kammermusiksalen

1. Okt ‘14

Onsdag, 19:30

Klassisk & Opera

Klassisk koncert, Gratis

Marina Heredia

Marina Heredia

Rytmisk Sal

1. Okt ‘14

Onsdag, 20:00

Rytmisk

Dans

Duokoncert - Søren Nørbo

Duokoncert - Søren Nørbo

Kammermusiksalen

1. Okt ‘14

Onsdag, 21:30

Rytmisk

Koncert, Gratis

Børnekulturfestivalen - Lydbyen

Børnekulturfestivalen - Lydbyen

Foyer Syd

2. Okt ‘14

Torsdag, 09:30

Diverse

Festival, Familie/børn, Gratis

Børnekulturfestivalen - Lydbyen

Børnekulturfestivalen - Lydbyen

Foyer Syd

2. Okt ‘14

Torsdag, 11:30

Diverse

Festival, Familie/børn, Gratis

Basunaften

Basunaften

Kammermusiksalen

2. Okt ‘14

Torsdag, 19:30

Klassisk & Opera

Klassisk koncert, Gratis

Spanske nætter og franske farver

Spanske nætter og franske farver

Symfonisk Sal

2. Okt ‘14

Torsdag, 19:30

Klassisk & Opera

Klassisk, Klassisk koncert

Hanne Boel Trio

Hanne Boel Trio

Rytmisk Sal

2. Okt ‘14

Torsdag, 20:00

Rytmisk

Pop

Børnekulturfestivalen - Lydbyen

Børnekulturfestivalen - Lydbyen

Foyer Syd

3. Okt ‘14

Fredag, 09:30

Diverse

Festival, Familie/børn, Gratis

Børnekulturfestivalen - Lydbyen

Børnekulturfestivalen - Lydbyen

Foyer Syd

3. Okt ‘14

Fredag, 11:30

Diverse

Festival, Familie/børn, Gratis

Basunaften

Basunaften

Kammermusiksalen

3. Okt ‘14

Fredag, 17:00

Klassisk & Opera

Klassisk koncert, Gratis

Spanske nætter og franske farver

Spanske nætter og franske farver

Symfonisk Sal

3. Okt ‘14

Fredag, 19:30

Klassisk & Opera

Klassisk, Klassisk koncert

Maria Montell

Maria Montell

Lille Sal

3. Okt ‘14

Fredag, 20:00

Rytmisk

Pop

The Last Waltz

The Last Waltz

Rytmisk Sal

3. Okt ‘14

Fredag, 20:00

Rytmisk

Rock

Comedy ZOO On Tour:  Jesper Juhl, Alex Thelander og Jacob Wilson

Comedy ZOO On Tour: Jesper Juhl, Alex Thelander og Jacob Wilson

Filursalen

3. Okt ‘14

Fredag, 21:00

Ukendt

Standup/Comedy

Åbent Hus

Åbent Hus

Musikhuset Aarhus

4. Okt ‘14

Lørdag, 12:00

Diverse

Familie/børn, Gratis

Jonas Egholm, guitar

Jonas Egholm, guitar

Lok 222

4. Okt ‘14

Lørdag, 19:00

Klassisk & Opera

Klassisk koncert, Gratis

Saxofonaften

Saxofonaften

Kammermusiksalen

4. Okt ‘14

Lørdag, 19:30

Rytmisk

Koncert, Gratis

International Comedy Tour

International Comedy Tour

Rytmisk Sal

4. Okt ‘14

Lørdag, 20:00

Standup/Comedy

Standup/Comedy

Peter Viskinde Band

Peter Viskinde Band

Lille Sal

4. Okt ‘14

Lørdag, 20:00

Rytmisk

Rock, Pop

Comedy ZOO On Tour:  Jesper Juhl, Alex Thelander og Jacob Wilson

Comedy ZOO On Tour: Jesper Juhl, Alex Thelander og Jacob Wilson

Filursalen

4. Okt ‘14

Lørdag, 21:00

Ukendt

Standup/Comedy

Cirkeline i Tivoliland

Cirkeline i Tivoliland

Lille Sal

5. Okt ‘14

Søndag, 13:00

Teater & musical

Familie/børn, Teater

Claire Martin

Claire Martin

Rytmisk Sal

5. Okt ‘14

Søndag, 15:00

Rytmisk

Jazz

RAMA Symphonic Wind Band

RAMA Symphonic Wind Band

Symfonisk Sal

5. Okt ‘14

Søndag, 15:00

Klassisk & Opera

Klassisk koncert, Gratis

Clara - indre stemmer

Clara - indre stemmer

Lille Sal

5. Okt ‘14

Søndag, 19:30

Klassisk & Opera

Klassisk

OPUS 14 Klaverfestival

OPUS 14 Klaverfestival

Lille Sal

6. Okt ‘14

Mandag, 19:30

Klassisk & Opera

Klassisk koncert, Gratis

OPUS 14 Klaverfestival

OPUS 14 Klaverfestival

Lille Sal

7. Okt ‘14

Tirsdag, 19:30

Klassisk & Opera

Klassisk koncert, Gratis

Sangsoiré

Sangsoiré

Kammermusiksalen

7. Okt ‘14

Tirsdag, 19:30

Klassisk & Opera

Klassisk koncert, Gratis

Rytmisk Koncertcafé

Rytmisk Koncertcafé

Rytmisk Sal

7. Okt ‘14

Tirsdag, 20:00

Rytmisk

Koncert, Gratis

Unge klavertalenter

Unge klavertalenter

Caféen

8. Okt ‘14

Onsdag, 16:00

Klassisk & Opera

Koncert, Gratis

Duokoncert - Søren Nørbo

Duokoncert - Søren Nørbo

Kammermusiksalen

8. Okt ‘14

Onsdag, 19:00

Rytmisk

Koncert, Gratis

OPUS 14 Klaverfestival

OPUS 14 Klaverfestival

Lille Sal

8. Okt ‘14

Onsdag, 19:30

Klassisk & Opera

Klassisk koncert, Gratis

Rytmisk Koncertcafé

Rytmisk Koncertcafé

Rytmisk Sal

8. Okt ‘14

Onsdag, 20:00

Rytmisk

Koncert, Gratis

Familiekoncert - gratis

Familiekoncert - gratis

Symfonisk Sal

9. Okt ‘14

Torsdag, 17:00

Klassisk & Opera

Fløjteaften

Fløjteaften

Kammermusiksalen

9. Okt ‘14

Torsdag, 19:30

Klassisk & Opera

Klassisk koncert, Gratis

OPUS 14 Klaverfestival

OPUS 14 Klaverfestival

Lille Sal

9. Okt ‘14

Torsdag, 19:30

Klassisk & Opera

Klassisk koncert, Gratis

Mezzoforte

Mezzoforte

Rytmisk Sal

9. Okt ‘14

Torsdag, 20:00

Rytmisk

Rock, Jazz

Gallo Show 2014

Gallo Show 2014

Store Sal

10. Okt ‘14

Fredag, 19:00

Shows

Show

OPUS 14 Klaverfestival

OPUS 14 Klaverfestival

Lille Sal

10. Okt ‘14

Fredag, 19:30

Klassisk & Opera

Klassisk koncert, Gratis

Poul Halberg og Friends

Poul Halberg og Friends

Rytmisk Sal

10. Okt ‘14

Fredag, 20:00

Rytmisk

Rock, Pop

Brian Mørk, Martin Nørgaard og Hjalte Rytter

Brian Mørk, Martin Nørgaard og Hjalte Rytter

Filursalen

10. Okt ‘14

Fredag, 21:00

Ukendt

Standup/Comedy

OPUS 14 Klaverfestival

OPUS 14 Klaverfestival

Lille Sal

11. Okt ‘14

Lørdag, 15:00

Klassisk & Opera

Klassisk koncert, Gratis

Riising og Klein

Riising og Klein

Rytmisk Sal

11. Okt ‘14

Lørdag, 15:00

Rytmisk

Rock, Pop, Familie/børn, Koncert

Brian Mørk, Martin Nørgaard og Hjalte Rytter

Brian Mørk, Martin Nørgaard og Hjalte Rytter

Filursalen

11. Okt ‘14

Lørdag, 21:00

Ukendt

Standup/Comedy

OPUS 14 Klaverfestival

OPUS 14 Klaverfestival

Lille Sal

12. Okt ‘14

Søndag, 15:00

Klassisk & Opera

Klassisk koncert, Gratis

Michael Schøt, Ruben Søltoft og Lasse Madsen

Michael Schøt, Ruben Søltoft og Lasse Madsen

Filursalen

17. Okt ‘14

Fredag, 21:00

Ukendt

Standup/Comedy

Historien om Johnny Cash

Historien om Johnny Cash

Caféen

18. Okt ‘14

Lørdag, 13:00

Rytmisk

Gratis

Michael Schøt, Ruben Søltoft og Lasse Madsen

Michael Schøt, Ruben Søltoft og Lasse Madsen

Filursalen

18. Okt ‘14

Lørdag, 17:30

Ukendt

Standup/Comedy

Michael Schøt, Ruben Søltoft og Lasse Madsen

Michael Schøt, Ruben Søltoft og Lasse Madsen

Filursalen

18. Okt ‘14

Lørdag, 21:00

Ukendt

Standup/Comedy

Bagagerumsmarked

Bagagerumsmarked

Foyer Syd

19. Okt ‘14

Søndag, 10:00

Diverse

Andet, Gratis

Kalles Danmarks Tour

Kalles Danmarks Tour

Lille Sal

19. Okt ‘14

Søndag, 13:00

Rytmisk

Rock, Pop, Familie/børn

Primrose Piano Quartet

Primrose Piano Quartet

Lille Sal

19. Okt ‘14

Søndag, 19:30

Klassisk & Opera

Klassisk

Guitaraften

Guitaraften

Kammermusiksalen

22. Okt ‘14

Onsdag, 19:30

Klassisk & Opera

Klassisk koncert, Gratis

Gitte Hænning

Gitte Hænning

Lille Sal

22. Okt ‘14

Onsdag, 20:00

Rytmisk

Rock, Pop

Askepot

Askepot

Store Sal

23. Okt ‘14

Torsdag, 19:30

Dans

Dans

Beethoven og Cherubini

Beethoven og Cherubini

Symfonisk Sal

23. Okt ‘14

Torsdag, 19:30

Klassisk & Opera

Klassisk koncert

Lovesong

Lovesong

Rytmisk Sal

23. Okt ‘14

Torsdag, 20:00

Teater & musical

8000 Comedy

8000 Comedy

Caféen

24. Okt ‘14

Fredag, 16:00

Standup/Comedy

Gratis

Små katastrofer - Paolo Nani

Små katastrofer - Paolo Nani

Lille Sal

24. Okt ‘14

Fredag, 18:00

Teater & musical

Teater

Debutkoncert - Lise Bech Bendix, sopran

Debutkoncert - Lise Bech Bendix, sopran

Symfonisk Sal

24. Okt ‘14

Fredag, 19:30

Klassisk & Opera

Koncert, Gratis

I love Musicals

I love Musicals

Store Sal

24. Okt ‘14

Fredag, 20:00

Shows

Musical

Thomas Warberg

Thomas Warberg

Rytmisk Sal

24. Okt ‘14

Fredag, 20:00

Standup/Comedy

Standup/Comedy

Martin Høgsted, Torben Chris og Jacob Taarnhøj

Martin Høgsted, Torben Chris og Jacob Taarnhøj

Filursalen

24. Okt ‘14

Fredag, 21:00

Ukendt

Standup/Comedy

Syng i Den Blå

Syng i Den Blå

Foyer Syd

25. Okt ‘14

Lørdag, 11:00

Rytmisk

Familie/børn, Gratis

Små katastrofer - Paolo Nani

Små katastrofer - Paolo Nani

Lille Sal

25. Okt ‘14

Lørdag, 15:00

Teater & musical

Teater

Thomas Warberg

Thomas Warberg

Rytmisk Sal

25. Okt ‘14

Lørdag, 17:00

Standup/Comedy

Standup/Comedy

Fuckr med dn hjrne LIVE med Jan Hellesøe

Fuckr med dn hjrne LIVE med Jan Hellesøe

Lille Sal

25. Okt ‘14

Lørdag, 20:00

Shows

Show

Thomas Warberg

Thomas Warberg

Rytmisk Sal

25. Okt ‘14

Lørdag, 20:00

Standup/Comedy

Standup/Comedy

Martin Høgsted, Torben Chris og Jacob Taarnhøj

Martin Høgsted, Torben Chris og Jacob Taarnhøj

Filursalen

25. Okt ‘14

Lørdag, 21:00

Ukendt

Standup/Comedy

Classical Mornings

Classical Mornings

johan r.

26. Okt ‘14

Søndag, 10:00

Klassisk & Opera

Klassisk

Curtis Stigers

Curtis Stigers

Rytmisk Sal

26. Okt ‘14

Søndag, 20:00

Rytmisk

Pop, Jazz, Koncert

Sangsoiré

Sangsoiré

Kammermusiksalen

28. Okt ‘14

Tirsdag, 19:30

Klassisk & Opera

Klassisk koncert, Gratis

Touché og Sinne Eeg

Touché og Sinne Eeg

Lille Sal

29. Okt ‘14

Onsdag, 20:00

Rytmisk

Jazz

Zetland Live*

Zetland Live*

Store Sal

29. Okt ‘14

Onsdag, 20:00

Diverse

Show, Litteratur

Orgelsalon

Orgelsalon

Lok 222

30. Okt ‘14

Torsdag, 17:00

Klassisk & Opera

Toccata for orgel og Sibelius’ Parsifal

Toccata for orgel og Sibelius’ Parsifal

Symfonisk Sal

30. Okt ‘14

Torsdag, 19:30

Klassisk & Opera

Klassisk koncert

Povl Dissing - 25 minutter endnu

Povl Dissing - 25 minutter endnu

Rytmisk Sal

30. Okt ‘14

Torsdag, 20:00

Rytmisk

Orgelsalon

Orgelsalon

Lok 222

30. Okt ‘14

Torsdag, 22:00

Klassisk & Opera

Orgelsalon

Orgelsalon

Lok 222

31. Okt ‘14

Fredag, 17:45

Klassisk & Opera

Besøg fra Hamburg

Besøg fra Hamburg

Symfonisk Sal

31. Okt ‘14

Fredag, 19:30

Ukendt

RMB Turnéshow 2014

RMB Turnéshow 2014

Rytmisk Sal

31. Okt ‘14

Fredag, 20:00

Ukendt

Rock, Pop

Filtrer efter datoer
Filtrer efter genrer
Filtrer efter sal